Staff List

Senior Leadership Team (SLT)

HEADTEACHER: Ms J Vincent

DEPUTY HEADTEACHER: Mrs N Kaye

A​SSISTANT DEPUTY HEADTEACHER: Ms J. Wilde

ASSISTANT HEADTEACHERS:

Miss J Cassidy: Assistant Headteacher

Mr D Rietdyk: Assistant Headteacher

Mrs K Holme: Assistant Headteacher

Mr C Tyrer: Head of Sixth Form

M​r S Patterson: Associate Assistant Headteacher (English)

M​s E Browne: Associate Assistant Headteacher (Maths)

M​r S Corrigan: Associate Assistant Headteacher (Pastoral & Transition)

M​iss H Lloyd: PA to the Headteacher and the SLT

Teaching Staff by Faculty

ENGLISH: 

Mr S Patterson: Director of English (Faculty Leader)

Miss A Webb: Assistant Faculty Leader for English

Mrs K Shaw: English Teacher 

Dr S Evans; English Teacher

Miss K Grue: English Teacher

Mrs J Patterson: English Teacher 

Miss S Munroe: English Teacher

Miss S Bridge: English Teacher 

Miss S Helps: English Teacher

Mr W Johnston: English Teacher

 

MATHEMATICS: 

Ms E Browne: Director of Mathematics (Faculty Leader)

Miss K Elder; Assistant Faculty Leader for Mathematics

Mr K Crookall: Assistant Faculty Leader KS5

Miss K McMullen; Mathematics Teacher 

Miss L Jordan: Mathematics Teacher

Miss C Tomlinson: Mathematics Teacher / Cover Manager

Mr M Brady; Mathematics Teacher

Mr R Moore: Mathematics Teacher 

M​r P Adegoke: Mathematics Teacher

 

SCIENCE:

Ms V Judge: Director of Science

Mr S Hurd: Assistant Faculty Leader for Science

Ms R Moreau: Assistant Faculty Leader for Science

Miss L Kelly: Science Teacher

Mrs I Saleh: Science Teacher

Mr J Beaton: Science Teacher

Mr J Brennan: Science Teacher

M​iss J Caveney: Science Teacher

M​s E Wylie: Science Teacher/SENDCo

Mrs J Lynam: Higher Level Teaching Assistant (HLTA)


HUMANITIES

Mrs K Holme: Assistant Headteacher and Head of History and History Expert practitioner

M​rs N Kaye: Deputy Headteacher / Geography & Sociology Teacher

M​r R Tierney - Head of Geography

Miss A Sheils: Geography Teacher

Miss M Carroll: History Teacher

Mr O Pollard: History Teacher

M​r P Riley: History/Geography Teacher

Mrs H Dixon: Subject Leader Health & Social Care

Mrs C Bate: Health & Social Care Teacher

 

BUSINESS & COMPUTING

Ms E Seiffert: Subject Leader IT and Computer Science

Ms J Maddock: Subject Leader Business KS4/5 and WRLEE

Mrs V Mather: Assistant Leader ICT Computer Science

M​s S Darr: ICT Computer Science Teacher

 

DESIGN TECHNOLOGY:

Mr N Pendleton: Faculty Leader Technology

Mr M Langley: Design Technology Teacher / Head of KS4

M​iss E Shudall: Design Technology Teacher

Mr M Rushton: Food Technology Teacher

Ms J Sutton: Food Technology Teacher

Mr K Geaney: DT Technician

Mr​s L Howard: Food Technology classroom assistant

 

CREATIVE ARTS:

Miss G Abbott: Head of Art

Mr C Tyrer: Art Teacher / Head of Sixth Form

M​iss L Flavell: Art Teacher

Mrs L Dalton: Assistant Faculty Leader

Mrs R Harriman: Drama Teacher

Miss M Gore: Music Teacher

M​iss O Mellotte: Music Teacher


MFL:

Miss L Hafford: Subject Leader for Spanish/MFL/EAL

Miss K González: Spanish Teacher

M​s A Jamieson: Spanish Teacher

M​s J McKechnie: Spanish Teacher

M​s S Ruscoe: EAL Support Assistant

 

PE & SPORT:

Mr J Porter: PE Faculty Leader

Miss J Cassidy: Assistant Headteacher / Safeguarding Lead / PE Teacher

Mr D Rietdyk: Assistant Headteacher / PE Teacher

Mr S Cheetham: PE Teacher / D of E Coordinator

Miss E Atkinson: PE Teacher

Mr J Geddes: PE Teacher

Student Services Team

M​rs J Griffiths: Family Support Worker

Mrs G State-Cannon: KS3/4 Student Services Officer

Mrs C Payne: KS5 Student Services Officer / CIAG Administrator

 

Cover Office

Miss C Tomlinson: Cover Manager

Miss E Escalante: Cover Supervisor

Pastoral Management Team

Mr S Thompson: Inclusion and Behaviour Support (Reflection)

Mr J McCarthy: Social Inclusion Facilitator

Mr S Corrigan: Key Stage 3 Pastoral Leader & Transition Manager

Mr M Langley: Head of Year 11

Ms L Jordan: Head of Year 7

Ms C Rogers: Head of Year 8

Ms L Harrison: Head of Year 9

M​iss O Mellotte: Head of Year 10

Subjects Support Team

Mr G Cox: Senior Science Technician

M​iss R Bellamy: Science Technician

Mr K Geaney: Technology Technician

Mrs L Howard: Food Technology classroom assistant

SEND Support Team

Ms E Wylie: SEND Coordinator

Ms S St. James: Inclusion Practitioner

Ms P Mohin: Inclusion Practitioner

M​iss D Scarffe: Inclusion Practitioner

Mr P Brislen: SEND LSA

M​s C Delaney: SEND LSA

M​rs A Hill: SEND LSA

M​s A Wu: SEND LSA

Ms S Hall: Lexonik Advance

Mr G Roper: Lexonik Leap

Data, Exams & ICT Support Team

Ms A Molyneux - SIMS, Data & Exams Manager

Mr J Hayes - Senior IT Technician

Mr M Grundy - IT Support Technician

 

Premises Team

Caretakers: Mr P McLoughlin, Mr A Goulding, Mr T Carroll, Mr G Cox

 

Mrs L Jones: Catering Supervisor

Miss M Hoare: Cleaning Supervisor

 

General Support

Main office: contactus@childwallssa.org
A​ttendance: attendance@childwallssa.org
H​R Team: hr@lydiatelearningtrust.co.uk
F​inance Team: finance@lydiatelearning.org

Click below
for admission
information

More information here

Parent Pledge

We never turn a parent
away and always want to hear
your opinions
Click here to contact us

This site uses cookies that enable us to make improvements, provide relevant content, and for analytics purposes. For more details, see our Cookie Policy. By clicking Accept, you consent to our use of cookies.